×

Victorian Unions

We Are Union. Click the name of a union to see how working people in your industry or occupation are organising.

Association of Hospital Pharmacists (AHP)
Australasian Meat Industry Employees’ Union (AMIEU)
Australian Education Union Victorian Branch (AEUVB)
Australian Institute of Marine and Power Engineers (AIMPE)
Australian Licensed Aircraft Engineers Association (ALAEA)
Australian Manufacturing Workers Union (AMWU)
Australian Nursing & Midwifery Federation (ANMF)
Australian Services Union (ASU) - Vic Private Sector Branch
Australian Services Union (ASU) - Vic & Tas Authorities and Services Branch
Australian Workers’ Union (AWU)
Civil Air Operations (CAOOAA) 
Communications, Electrical, Electronic, Energy, Information, Postal, Plumbing and Allied Services Union of Australia (CEPU)
Community and Public Sector Union State Public Services Federation (CPSU/SPSF)
Construction, Forestry, Mining & Energy Union (CFMEU)
Finance Sector Union of Australia (FSU)
Flight Attendants Association of Australia (FAAA)
Health & Community Services Union (HACSU)Health Workers Union
Independent Education Union (IEU)
Maritime Union of Australia (MUA)
Media, Entertainment & Arts Alliance (MEAA)
Medical Scientists Association of Victoria (MSAV)
National Tertiary Education Union (NTEU)
National Union of Workers (NUW)
Professionals Australia (formerly APESMA)
Professional Footballers Australia Inc. (PFA)
Rail, Tram & Bus Union (RTBU)
The Police Association Victoria (TPAV)
Transport Workers’ Union of Australia (TWU)
United Firefighters Union (UFU)
United Voice
Victorian Allied Health Professionals Association (VAHPA)
Victorian Psychologists Association Incorporated (VPA)

 

ASSOCIATION OF HOSPITAL PHARMACISTS (AHP)

1st floor, 62 Lygon Street, Carlton South, Vic. 3053

Telephone: 9623 9624 Fax: 9663 8109

Email: enquiry@msav.org.au Website: www.ahpv.asn.au

President:Victor Reginato

Secretary: Paul Elliott

Assistant Secretary: Rosemary Kelly

Industrial Officers: Heidi Brown, Matt Hammond

Information Officer: Jimmy Cinar

Membership/Admin Officers: Anastasia Parthimos,

Communications & Campaigns Officer: Alex Schlotzer

 

AUSTRALASIAN MEAT INDUSTRY EMPLOYEES’ UNION (AMIEU) 

Victorian Branch

62 Lygon Street, Carlton, Vic 3053

Telephone: (03) 9662 3766 Fax: (03) 9662 9549

Email: amieuvic@ozemail.com.au Website: www.vic.amieu.net

President: Kathleen Haddock

Secretary: Paul Conway (03) 9662 3766

Assistant Secretary: Gwynnyth Evans (03) 9662 3766

 

Organisers: 

Adam Blyth      (03) 9662 3766

Baden Collisson      (03) 9662 3766

Jarrod Jones       (03) 9662 3766

Jason Piper         (03) 9662 3766
                                               

OH&S Officer: Gwynnyth Evans

 

 

Federal Office

227 Henley Beach Rd, Torrensville, SA 5031

Telephone:  (08) 8274 4100   Fax:  (08) 8274 4101

Federal President: Vacant

Federal Secretary: Graham Smith 0428 818 586

 

AUSTRALIAN EDUCATION UNION VICTORIAN BRANCH (AEUVB)

126 Trenerry Crescent, Abbotsford, Vic 3067

Postal Address: PO Box 363, Abbotsford, Vic 3067

Telephone: (03) 9417 2822 Fax: (03) 9417 6198

Toll Free: 1800 013 379 Fax: 1300 658 078

Email: melbourne@aeuvic.asn.au Website: www.aeuvic.asn.au 

Elected Officers

Branch President: Meredith Peace

Branch Deputy President: Justin Mullaly

Branch Secretary: Erin Aulich

Branch Deputy Secretary: Martel Menz

Branch Vice Presidents: Elaine Gillespie (TAFE & Adult Provision)

Marino D’Ortenzio (Secondary)

Briley Dundan (Primary)

Cara Nightingale (Early Childhood)

Branch Deputy Vice Presidents: Phillip Smith (TAFE & Adult Provision)

Debra Fischer (Secondary)

Seir Holley (Primary)

Lily Ames (Early Childhood)

Finance Manager: Jeff Monks

Information Technology Manager: Asif Iqbal

HR & Org. Development Manager: Jenny Evans

Membership Centre Manager: Petr Malapanis

Recruitment Training and Campaigning (RTC)

RTC Manager: Eleisha Mullane

East Team Lead Organiser: Sarah Parr

Organisers: Helen Stanley, Joe Mulhall, Jon Ferguson, Mark Hopper, Carolyn Pearce

West Team Lead Organiser: Matthew Coffey

Organisers: Kate Aitken, Sue Mandley, Leslie Adams Marylouise Chapman

Country based Organisers:            

West Team:  Erich Sinkis   Ballarat  (03) 5331 1155

Alastair Pata  Bendigo  1800 013 990

Rose Crowe  Geelong  1800 133 853

East Team: John Oakley  Benalla  (03) 5762 2714    Jeff Gray Gippsland  (03) 5134 8844

Specialist Lead Organiser: Kate Wiggins

Specialist Organisers: Kathryn Lewis (Education Support Organiser)

Tim Delany (Principal Class Organiser)

Adam Surmacz (Graduate Teacher & Universities Organiser)

Kerry Green (Women’s Organiser

Rowena Matcott (Training Officer)

Jennifer Currie (Online Training Officer)

Meaghan Flack (OHS Organiser)

Member Support Centre (MSC)

Manager: Paul Mariani

MSC Officers: Andrew Kumar, Andrew Cassidy, John Kelepouris, Joel O’Connor,

Judy Poole, Diana Santaera, Daniel Broderick, Carlos Castro,

David Schwartz, Julie Quinn, Wendy Quinn, Edwina Preston

Industrial Officers: Renee Mooney, Michael McIver, John Wieladek

Research Officers: John Graham, Justin Bowd

Communications Manager: Seth Unmack

Publication: The AEU News

 

Amalgamations

Victorian Secondary Teachers Association

Federated Teachers Union of Victoria

Kindergarten Teachers Association of Victoria

 

AEU Federal Office

Australian Education Union

Ground Floor, 120 Clarendon Street, Southbank, Vic 3006

Postal PO Box 1158, South Melbourne, Vic 3205

Telephone: (03) 9693 1800 Fax: (03) 9693 1805

Email: aeu@aeufederal.org.au Website: www.aeufederal.org.au

Federal President: Corrina Haythorpe

Federal Secretary: Susan Hopgood

Deputy Federal President: Maurie Mulheron

Deputy Federal Secretary: Roz Madsen

Publications: Australian Educator

Australian TAFE Teacher

 

AUSTRALIAN INSTITUTE OF MARINE AND POWER ENGINEERS (AIMPE) 

Victoria/Tasmania Branch

202/20 Convention Centre Place, South Wharf, Vic 3006

Telephone: (03) 9690 0506 Fax: (03) 9690 0153

Email: mbakhaazi@aimpe.asn.au

Secretary: Ian McAllister

President: Russell Rickards

Branch Treasurer: Garry Trotter

Director of Government Relations:  Michael Bakhaazi  0401 431 166

Senior National Organiser: Nathan Niven 0422 815 201

Publication: On Watch

Federal Office

52 Buckingham Street, Surry Hills, NSW 2010

Telephone: (02) 9698 3999 Fax: (02) 9319 7505

Website: www.aimpe.asn.au

Federal President: Martin Byrne

Federal Secretary: Martin Byrne

 

AUSTRALIAN LICENSED AIRCRAFT ENGINEERS ASSOCIATION (ALAEA)

Mailing address: 25 Stoney Creek Road, Bexley NSW 2207

Telephone: (02) 9554 9399 Fax: (02) 9554 9644

Email: alaea@alaea.asn.au Website: www.alaea.asn.au

Federal Secretary: Stephen Purvinas

National Union Organiser: Brad Stewart 0419 691 172

Victorian Address

3/365 Queen Street, Melbourne, Vic 3000

Telephone: (03) 9691 7103 

 

AUSTRALIAN MANUFACTURING WORKERS UNION (AMWU) 

REGISTERED (AFMEPKIU)

Victorian Office

Level 1, 251 Queensberry Street, Carlton, Vic. 3053

Postal Address: Box 12321 A’Beckett Street, Melbourne, Vic. 8006

Telephone: (03) 9230 5700

Help Desk: 1300 732 698

Email: amwuvic@amwu.org.au Website: www.amwu.org.au

Secretary: Tony Mavromatis  0479 061 472

Health & Safety Officers: Cindy O'Connor 0418 133 712  Sarah Ross  0425 784 817

Martin Raspin  0488 373 723

Research/Industrial Officers: Barry Terzic, Raoul Wainwright, Joshua Gardner

Communications & Campaigns Officer: Ash Burmeister  0425 762 493

Email:  ash.burmeister@amwu.org.au

Assistant Research Officer: Sam Sullivan 0438 063 405

State Administrative Officer: Natalie Castro 0425 784 813

Membership Administrative Officer: Robert Duncan 0413 366 436

Publication: AMWU NEWS

Manufacturing

Assistant State Secretary /Regional Secretary: Lou Malgieri 0425 784 823

Email:  lou.malgeri@amwu.org.au

Organisers: Tony Hynds 0417 666 506

Paul Curcio 0425 796 168

Ron Smith 0478 982 37

Toby Paterson 0425 753 758

Ale Mulipola 0425 796 082

Alistair Thomas 0409 770 800

Brian Paulding 0425 764 781

Zeljko Cimbora 0425 784 819

Darren Dwyer  0400 490 589

Robert Nguyen 0459 143 40

Chris Spindler  0408 608 080

Courtney Borg 0439 913 749

Lewis Farrugia 0434 489 190

Danny Miller 0425 784 812

Steve Dodd 0425 741 962

John Webb 0408 596 345

Printing Division

Ass. State Secretary/Regional Secretary: Tony Piccolo 0425 796 169

tony.piccolo@amwu.org.au

Organisers: Dean Griffiths 0409 341 802

Mick Bull 0425 741 961

Robert Gee 0417 630 991

Food & Confectionery Division

National/State/ Regional Secretary: Jason Hefford 0418 666 990 

Email:  Jason.hefford@amwu.org.au

Organisers: Angela McCarthy 0418 666 329

Gaynor Ramsay 0434 140 018

Aaron Malone 0432 733 304

Vehicle Division

Ass. State Secretary/Regional Secretary: Paul Difelice 0425 718 516

Email: paul.difelice@amwu.asn.au

Organisers: Joe Cummaudo 0425 718 573 Vince Pepi 0407 062 348

Matt Christie 0425 796 083

Growth Organiser Dylan Wight 0408 877 186

Administrative/Research Officer: Irene Dyson 0425 772 738

Organising Unit/Recruitment

Organising Unit Co-ordinators: Paul Chirgwin 0425 784 825

Gary Perrin 0428 631 002

Vinh Yuen 0409 174 332

Albury/Wodonga Regional Office

3-4, 22 Stanley Street, Wodonga, Vic 3690

Postal Address: PO Box 1608, Wodonga, Vic 3689

Telephone: (02) 6024 1099 Fax: (02) 6056 5565 

Organisers: Dave Corben 0407 544 505 

David Fox 0425 784 821

Ballarat Regional Office

Trades Hall, 24 Camp Street, Ballarat, Vic 3350

Telephone: (03) 5332 3666 

Organiser: Chris Spindler 0408 608 080

Bendigo Regional Office

Trades Hall, 40 View Street, Bendigo, Vic 3550

Telephone: (03) 5442 5101 Fax: (03) 5442 5961

Organiser: Danny Miller 0425 784 812

Dandenong Regional Office

347 Lonsdale Street, Dandenong, Vic 3175

Telephone: (03) 9701 3044 Fax: (03) 9701 3120

Organisers: Lewis Farrugia 0434 489 190

Courtney Borg 0439 913 749

Geelong Regional Office

183 Moorabool Street, Geelong VIC 3220

Telephone: (03) 5229 9358 Fax: (03) 5223 1845

Organiser: Tony Hynds 0417 666 506

Latrobe Regional Office

Office 1, 42 Buckley Street, Morwell, Vic. 3840

Telephone: (03) 5134 3306 Fax: (03) 5134 5513

Organisers: Steve Dodd 0425 741 962

John Webb 0408 596 345

Portland Regional Office

Organiser: Tony Hynds 0417 666 506

Shepparton Regional Office

361 Wyndham Street, Shepparton, Vic. 3630

Telephone: (03) 9230 5700 

Organiser: Jason Hefford 0418 666 990

National Office – Melbourne

Level 2, 251 Queensberry Street, Carlton South, Vic. 3053

Telephone: (03) 9230 5888 Fax: (03) 9230 5897

Email: amwu2@amwu.org.au

National Secretary: Paul Bastian

National President: Andrew Dettmer

Assistant National Secretary: Glenn Thompson

National Office – NSW

133 Parramatta Road, Granville, NSW 2142

Telephone: (02) 9897 9133 Fax: (02) 9897 9274

Email: amwu2@amwu.org.au

Amalgamations: Amalgamated Metal Workers Union

Association of Draughting, Supervisory & Technical Employees

Vehicle Builders Employees Federation of Australia

Confectionery Workers & Food Preservers Union of Australia

Printing & Kindred Industries Union

 

AUSTRALIAN NURSING & MIDWIFERY FEDERATION (ANMF)

 

Victorian Branch

535 Elizabeth Street, Melbourne, Victoria 3000

Postal Address: Box 12600 A’Beckett Street, PO Melbourne, Vic. 8006

Telephone: (03) 9275 9333 Fax: (03) 9275 9344

Email: records@anmfvic.asn.au Website: www.anmfvic.asn.au

 

Elected Officials

President: Maree Burgess

Vice President: Jessica Foley

Secretary: Lisa Fitzpatrick

Assistant Secretaries: Paul Gilbert, Pip Carew

Senior Industrial Officer: Leigh Hubbard

Industrial Officers: 

Sandra Bonavia, Amanda Kaczmarek, Leonie Kelly, Rini Krouskos,

Elizabeth McGrath, Barry Megennis, Megan Reeve, Brendan Soraghan,

Anthony Stafford, Rima Tawil

Organisers - Metro

Lyndal Alston, Kelly Arnett-Somerville, Nicole Brown, Samantha Casey,

Amy Cooper, Toni Coughlin, Natalie Davies, Rachel Halse, Madeleine Harradence,

Rachel Halse, Narelle Hayes, Tara Hill, Mitchell Hoover, Jody Kerrins, Kylie Martin,

Judith Milne, Simon Olden, Jo Petrini, Cynthia Salmons, Te Arahi Samakowidic,

Christian Sanderson, Michael Stone, Margie Thomas,

Organisers – Relievers:

Jodie Dowler, Linda Elliott, Richard Joske, Sandra Oakley, Gail Were

Organisers – Regional:

Kay Brazulaitis, Alison Kairns, Loretta Marchesi, Quinn McGuinness,

Christine Steiner, Allan Townsend, Matthew Watson, Julie Wearing-Smith,

Claire Whitwam

Resources and Compliance Officer: TBA

Maternity Services Officer: Nicole Allan

Mental Health Nursing Officer: Jade Chandler

Professional Officers:

Belinda Clark, Catherine Hutchings, Carol Pontil, Mark Staaf, Lynne West

Environmental Health Officer: Roslyn Morgan

Information Officers: Merryl Freemantle, Karen French,Virginia McCracken

Celene McMullan, Joanna Micheli, Alison O’Gorman, Alan Walton

Cathie Wright     

Education & Training Department

Education Centre Manager: Kim Sykes

Operations Co-ordinator: Angela Tulley

Course Development Co-ordinator: Corinne opt Hoog

eLearning Officer: Alistair Spooner

Compliance Officer: Gita Gerard

Job Rep Training

Training Co-ordinator: Jo Denton

Training Officer: John Mills

Occupational Health and Safety Unit

OH&S Unit Co-ordinator: Kathy Chrisfield

OH&S Officers: Zoran Bukarica, Jenna Flower, Claire King,

Yiota Paraskevopoulos, Cassandra Rowe

Bullying & Harassment: Alison Ross

OHS Graduate Officer: Zena Coffey

Recruitment Marketing & Events Unit

Manager: Bobby Kuriakose

Events Officer: Kiri Graham

Recruitment Officers: Rebecca Barro, Sumeyye Cetinkiran, Romy Fitz

Grad & Final Year Student Support: Jessica Mengel

Hospitality Officer: Mel Nettlefold

Media & Public Relations

Communications & Media Manager: Robyn Asbury

Publications Officer: Stephanie Francis

Digital Media Officer: Natalie Pestana

Communications & Media Assistant: Melissa Chubb

Membership Services

Senior Business Analyst / Developer: David Johnson

Business Analyst / Developer: Kavish Javed

Librarian: Kathleen Fitzgerald

Records Manager: Cathy Farrell

Publications:   On the Record (digital and website) 

Handover (print - quarterly) ENews (digital - monthly)

Gradvine (3 per year) EN Student News, Undergrad News

 

Regional Offices: 

Morwell: 42 Buckley Street, Morwell, Vic. 3840

Telephone: (03) 5133 8111 Fax: (03) 9275 9344

Organiser: Quinn McGuinness

Wangaratta: 44 Faithfull Street, Wangaratta, Vic. 3677

Telephone: (03) 5722 4010 Fax:(03) 9275 9344

Organiser: Alison Kairns

Bendigo: 91 Williamson Street, Bendigo, Vic 3550

Telephone: (03) 5442 4487 Fax: (03) 9275 9344

Organiser: Loretta Marchesi

Horsham

91 Williamson Street, Bendigo Victoria 3550

Telephone (03) 5442 4487 Fax: (03) 9275 9344

Organiser: Christine Steiner

Geelong: c/o Geelong Trades Hall, 127 Myers Street, Geelong, Vic 3220

Telephone: (03) 5224 2712 Fax: (03) 9275 9344

Organiser: Claire Whitam

Ballarat: Trades Hall, 24 Camp Street, Ballarat, Vic. 3350

Telephone: (03) 5331 5666 Fax: (03) 9275 9344

Organiser: Allan Townsend

Warrnambool: c/o Stringer Clark, 129 Timor Street, Warrnambool, Vic. 3280

Telephone:  (03) 5561 1813   Fax:(03) 9275 9344

Organiser: Mathew Watson

Shepparton: 361 Wyndham Street, Shepparton, Victoria 3630

Fax:(03) 9275 9344

Organiser: Julie Wearing-Smith

Swan Hill: Shop 8 / 194 Beveridge Street, Swan Hill Victoria 3585

Fax: (03) 9275 9344

Organiser: Kay Brazulaitis

Federal Office - Industrial Services and Journals

Level 1, 365 Queen Street, Melbourne, Vic. 3000

Telephone: (03) 9602 8500 Fax: (03) 9602 8567

Email: anmfmelbourne@anmf.org.au Website: www.anmf.org.au

Federal President: Sally-Anne Jones

Federal Vice President: James Lloyd

Federal Secretary: Annie Butler

Assistant Federal Secretary: Lori-Anne Sharp

Federal Industrial Officer: Andrew McCarthy

Federal Industrial Research Officer: Debbie Richards

 

AUSTRALIAN SERVICES UNION (ASU)

Victorian Private Sector Branch

Level 2, 116 Queensberry St, Carlton South, Vic 3053

Postal Address: PO Box 447, Carlton South, Vic 3053

Telephone: (03) 9342 3300    Fax: (03) 9342 3399

Email: info@asupsvic.org Website: www.asuvic.org

Branch Secretary: Matt Norrey 9342 3306, 0407 873 050

Assistant Branch Secretary: Imogen Sturni  9342 3310, 0433 339 656

Lead Organiser: Victor Jose: 9342 3307, 0425 753 756

Organisers: Cassie Farley 9342 3302, 0404 865 499          

Sarah Haar 9342 3313, 0409 778 890

Kristy McNicol 9342 3312, 0404 167 884

John Weber 9342 3311, 0448 510 562

Charli Fouhy  9342 3304                  

Industrial Officer: Terry O’Loughlin 9342 3309, 0419 312 326

Bookkeeper: Frances Cao 9342 3301

Membership Officer: Sophie Hall 9342 3303

 

AUSTRALIAN SERVICES UNION (ASU)

Victorian & Tasmanian Authorities & Services Branch

ABN 76 569 632 753 

Member Contact Centre

Tel: 1300 855 570 

Toll free: 1800 133 096

Email: info@asuvictas.com.au Website: www.asuvictas.com.au

Melbourne office

116 Queensberry Street, Carlton South, Vic 3053

Telephone: (03) 9342 3400 Fax: (03) 9342 3499

Email: info@asuvictas.com.au

Hobart office

265 Macquarie Street, Hobart, TAS 7000

Tel: (03) 6224 3411 Fax: (03) 9342 3499

Email: info@asuvictas.com.au

Ballarat Office

26 Camp Street, Ballarat, Vic 3350

Geelong Office

127 Myers Street, Geelong, Vic 3220

Mildura Office

159 Lime Avenue, Mildura, Vic 3500

Wangaratta

29 Ely Street, Wangaratta, Vic 3677

Devonport

63 Best Street, Devonport, Tas 7310

Branch Secretary:  Lisa Darmanin 0407 308 503

Executive President: Billy King 0437 124 669

Deputy Branch Secretary: Michelle Jackson  0418 539 054

Assistant Branch Secretaries:Melissa Wainwright  0408 384 464

Leon Wiegard  0438 060 298

Tasmanian Co-ordinator:Kath Ryman  0429 004 237

Lead Organisers: 

Ty Lockwood 0417 516 568

Mark Brady 0409 969 237

Jane Karslake 0418 106 739

Tash Wark 0418 424 052

Organisers: 

Aaron De La Torre (TAS) 0427 813 821 

Brendan Parkinson 0417 765 933

Cameron Wright 0417 551 124

Charlie Volpe  0428 734 459

Danny Harris  0419 506 337

David Beckley  0428 462 285

David Nunns  0418 856 495

David Walmsley  0488 243 858

Emma Bagg                 

Gin Fuller 0490 450 169

Hayley Davies 0428 161 681

Jess Cassidy (TAS) 0497 649 462

Jonathan Smallbone  0417 105 113

Karen Tantari (TAS) 0472 512 484

Karrie Bowe  0400 917 845 Kristy

Lee Tyrell  0419 506 310

Lorraine Di Pietrantonio  0400 986 745

Luke Cherry 0417 472 497

Martin McDonald 0418 513 379

Madeleine Henderson 9342 3411

Matt Price 0407 362 764

Merri Blair 0458 884 503

Sean McCourt 0419 506 178

Seranna Shut (TAS) 0459 228 612

Tony White 0437 834 615                                                                                                

Legal and Governance Manager:Scott Shepherd 9342 3402

Industrial Officer: Gretta Nicholls  9342 349

IBU Support:Paula Doody  9342 3495

Industrial Support Officers: Jeremy Sanders (Senior) 9342 3488

Kerman Daruwalla 9342 3425

Dustin Behrens 9342 3451

Jay Madsen  9342 3450

Lisa Stingel                                         

Member Contact Officers:Elizabeth Lodders  9342 3424

(Outbound) Chris Di Pasquale  9342 3472  Jaime Scicluna  9342 3409

OH&S Officer: Mick Van Beek   0438 133 363

HACC Campaign: Kath Tuari (P/T)  9342 3475

NDIS Project: Rachel Unwin  0437 102 489

NDIS Trainers: Peter Stafford  0436 481 Joel Cooke 0436 480 206

Training Officers: Miriam Gillis  9342 3428

Training Support Officer: Lynne Dimitriou 9342 3441

Research & Policy Officer:Katherine Hardy  9342 3438

Research Officer: Sonia Pietrantoni  9342 3483

Operations HR Co-ordinator: Laura Ireland 0408 545 565

Communications Co-ordinators: Simon Hammersley  0439 290 144

Brittany King 9342 3492

Executive Assistant: Rachel Acton 9342 3404

Administration Officers: Grace Contessa 9342 3464

Kim Humphries 9342 3430 John McKenzie 9342 3433

Conference & Events Admin: Mariana Podgorski-Guyett  9342 3427

Finance Manager:Liz Kelly  9342 3476

Payroll & Finance Officer:Betaria Ruth  9342 3468

Administration (Finance): Jordana Lewis 9342 3469 Rebecca McConnell 9342 344

Donna Scheurer  9342 3431

Reception:Sue Banks  9342 Sue Murie  9342 3400

Need advice?  Call the Member Contact Centre on 1300 855 570.

 

AUSTRALIAN WORKERS’ UNION (AWU)

Victorian Branch

685 Spencer Street, West Melbourne, Vic. 3003

Telephone: (03) 8327 0888 Fax: (03) 8327 0899

Email: victoria@awu.net.au Website: www.vic.awu.net.au

Member Line: 1300 362 298

Secretary:Ben Davis 0418 556 359

Assistant Secretary: Jimmy Mastrandonakis  0408 621 692

Hon. President:Tanya Harrington  0408 337 471

Officials: 

Leyal Aksu (Legal)  0429 440 673

Nicholas Blackford (Civil Infrastructure)  0438 667 174

Steve Bonica (Metro) 0419 355 267

Shane Burd (Gippsland) 0400 110 303

Darren Cameron (North East) 0439 010 063

Mick Derrick (Bendigo) 0438 065 203

Phil Gourley (Mildura) 0400 697 082

Ronnie Hayden (Lead - Major Construction) 0447 380 525

Colin Heath (Metro) 0418 100 019

Catherine Hinton (SIA) 0459 387 777

Craig Kelly (Metro) 0425 784 810

Paul Konaris (Metro) 0425 764 276

Sam McNeill (Major Construction) 0428 562 541

Gavin Penn (Metro) 0407 958 864

Percy Pillai (OHS Director)  0418 314 549

Patrick Reilly (Industrial Officer) 0432 250 744

Fez Riches (Metro) 0448 942 303

Rob Saunders (Portland) 0458 069 234

Jeff Sharp (Morwell/Offshore) 0409 967 867

Guy Stephens (SIA) 0433 070 419

Michael Stevenson (WorkCover Officer) 0402 748 829

Dave Swan (Lead - Metro) 0400 115 705

Kade Wakefield (Lead - Civil Infrastructure)  0448 563 945             

James Weissmann (Major Construction) 0427 095 852

Craig Winter (Industrial Director) 0409 980 401

Patrick Wood (Lead - Country) 0409 258 70

Sam Wood (Major Construction) 0417 784 610

Regional Offices

Geelong: Suite 4/72 Gheringhap Street, Geelong, Vic. 3220

Telephone: 1300 362 298   

Portland: Shop 8, Pioneer Plaza, 103 Percy Street, Portland, Vic. 3305

Telephone: 1300 362 298

Mildura: Maurice Blackburn Lawyers Office

159 Lime Avenue, Mildura, Vic. 3500

Telephone: 1300 362 298

Morwell: 42 Buckley Street, Morwell, Vic. 3840

Telephone: (03) 5134 1961 Fax: (03) 5133 9334

 

THE CIVIL AIR OPERATIONS OFFICERS' ASSOCIATION OF AUSTRALIA (CIVIL AIR)

Federal Office

Level 1, 214 Graham Street, Port Melbourne, Vic. 3207

Postal Address: PO Box 394, Port Melbourne, Vic. 3207

Telephone: (03) 9647 9100 Fax: (03) 9647 9199

Email: civilair@civilair.asn.au Website: www.civilair.asn.au

President: Tom McRobert

Executive Secretary: Peter McGuane 0412 538 336

Industrial Officers: Jane Douglas, Simone Berenyi

Legal Officer: Joel Winters

 

COMMUNICATIONS, ELECTRICAL, ELECTRONIC, ENERGY, INFORMATION, POSTAL, PLUMBING AND ALLIED SERVICES UNION OF AUSTRALIA (CEPU)

Divisions

Communications (CWU Australia)

Electrical (ETU)

Plumbing (PPTEU)

 

CWU Australia (Communications Division)

National Office

Level 9, 365 Queen Street, Melbourne, Vic. 3000

Telephone: (03) 9001 2100 Fax: (03) 9642 0333

Email: cwu@cwu.org.au Website: www.cwu.org.au

President: Shane Murphy

Secretary: Greg Rayner

Vice President: Bernie Clarke

Vice President (AA): Elly Huttley

National Assistant Secretaries: Nicole Robinson (Postal)

James Perkins (Telecommunications)

Industrial Research Officer:David Smithwick

Industrial Legal Lawyer: Dahlia Khatab

Union Publications: CWU@work

 

Communications Division Postal and Telecommunications Branch (VIC)

(Known as Communication Workers' Union)
75 Melville Street, Brunswick West VIC 3055

Postal Address: PO Box 14, Brunswick West VIC 3055

Telephone: (03) 9387 0189    Fax: (03) 9387 3512 

Email: office@cwuvic.asn.au   Website: www.cwuvic.asn.au

President: Chris Punshon  0425 740 556

Secretary:Leroy Lazaro  0422 546 814

Organisers:                                      

Brendan Henley  0400 071 716

Cindy Shelley 0407 334 397

Joan Doyle  0419 345 134

Val Butler  0408 766 444

OH&S Adviser: Mark Hennessy 0419 559 129

Industrial Officers:           

Marti O’Nea  0407 368 097

Vida Bayani  0407 688 229

Andy Howson, Val butler

Membership Officer: Anne Kane

 

Communications Division

Telecommunications and Services Branch (VIC)

(Known as CWU Communications Division - T&S Branch (VIC)

Level 3, Building 2 Trades Hall, Cnr Lygon & Victoria Streets, Carlton South VIC 3053

Postal Address: PO Box 415, Carlton South VIC 3053

Telephone: (03) 9663 6815  

Email: cdtsvic@cwu.asn.au   Website: www.cwuvic.org.au

President: Kevin Welbourn  0409 194 762

Vice President: Amy Stubberfield  0407 153 781

Secretary: Sue Riley 0439 762 455

(Honorary) & Industrial Officer: John Ellery  0419 823 580

 

ELECTRICAL TRADES UNION (ETU) 

Victorian Branch

Level 1, 200 Arden Street, North Melbourne VIC 3051

Telephone: (03) 8329 0000 Fax: (03) 8329 0066

Email: etu@etu.asn.au  Website:www.etuvic.com.au

President: Daniel Filazzola

Secretary: Troy Gray

Assistant Secretaries: Arron Harris, Ivan Balta

Organisers: 

Reno Lia, Peter Mooney, Danny Timmers, Nathan Stott

Troy Knight, Damian King, Justin Sordello, Matthew Boyd

Nathan Jenkins, Steve Diston, Aaron Douglass

Chris Patterson, Wayne Nicolaci

Lawyers: Josh Liley, Scott Riches

OH&S Officer: Kris Gretgrix

Welfare Officer: Pat Tutton

Publications: ETU News

eTU Online

 

Bendigo Office

38 View St, Bendigo VIC 3550

Damian King 0407 925 696

Email: damian.king@etuvic.com.au

 

Geelong Office

67 Gheringap Street, Geelong VIC 3220

Telephone (03) 5229 3344 Fax: (03) 5229 3515

Troy Knight 0400 982 292

Email: troy.knight@etuvic.com.au

  

Morwell Office 

42 Buckley Street Morwell, VIC 3840

Telephone: (03)5134 3847 Fax: (03) 5133 9238

Peter Mooney 0418 338 725 

Email: peter.mooney@etuvic.com.au

 

PLUMBING AND PIPE TRADES EMPLOYEES UNION (PPTEU)

Victorian Branch

52 Victoria Street, Carlton South VIC 3053

Telephone: (03) 9662 3388   Fax: (03) 9663 2613

Email: info@ppteu.asn.au

President: Nazza Ottobre

Secretary: Earl Setches

Assistant Secretary: Paddy McCrudden

Organisers: Nick McCubbin, Norm Kelly, Adrian Gell,

Andy Wallace, Jake Cranny, Billy Ramsay,

Kevin Fitzgerald, Neil O’Brien, Bill Jovanski, Paris Andriske.

OH&S Officers: Steve Rocco, Chris Giblin

Compliance Officer: Bob Vaughan

Industrial Officer: Paul Coffey

Federal Office

2nd floor, 52 Victoria Street, Carlton South VIC 3053

Telephone: (03) 9662 3388   Fax: (03) 9663 2613

Federal President: Paddy McCrudden

Federal Secretary: Earl Setches

Geelong Sub Branch Telephone: (03) 5222 1036

 

CONSTRUCTION, FORESTRY, MINING & ENERGY UNION (CFMEU)

Construction & General Division

Victorian-Tasmanian Branch

540 Elizabeth Street, Melbourne VIC 3000

Telephone:(03) 9341 3444  Fax:(03) 9341 3427

Email: vicqueries@cfmeu.org

President: Ralph Edwards

State Secretary: John Setka

Assistant Secretary: Elias Spernovasilis

Senior Vice President: Derek Christopher

Vice President: Robert Graawmans

On Site Metro Organisers: Gerry Benstead, Kane Pearson, John Perkovic

Mark Travers, Billy Beattie, Steve Long, Rob Graauwmans

Peter Booth, Adam Olsen, Fergal Doyle, Mick Myles

Jason Deans

Off-Site Organisers: Malcolm Smith, Drew MacDonald, Ronnie Buckley

Counter Organiser: Mark McMillan

Civil Construction Organisers/ OH&S Officers:

Gerry McQuaid, Paul Tzimas, Joe Myles, Nick Vamvas

John Thomson, Jimmy Harris, Marty Albert

Wage Claim Officer: Frank Akbari

Publicity Officers: Dave Pavlic, Jake Kerr

OH&S Manager: Gerry Ayers

OH&S OfficerS: Alex Tadic, Peter Clark, Stephen Roach, Garry Donnon

Industrial/Legal Officer: Amanda Swayn, David Vroland, Kristen Reid

WorkCover Officer: Neil Browne

Training Co-ordinator: Anne Duggan

Teachers/Trainers: Jenny Pignataro, Mark Devereaux, Jacky Gamble

Paul Chapman, Greg Sansom, Sue Bull, Barry Kearney

Lorella Di Pietro, Tony Minchin,Andy Duff, Owen Waiomio

Robert Rowan.

Apprenticeship Officer: Liam O’Hearn

 

Hobart Regional Office

33A New Town Road, Newtown, TAS 7008

Tel: (03) 6228 9595 Fax: (03) 6228 3822

Organisers: Kevin Harkins

Ritchie Hasset

Women’s Organiser: Lisa Zanatta

Political campaigns & Research Officer:   Angelica Nippard

Geelong Regional Office

6 Gheringhap Street Geelong VIC 3220

Tel: (03) 5229 8921 Fax: (03) 5223 1845

Organiser: Brendan Pitt 0437 989 497

 

Latrobe Valley Regional Office

Wing 5, Lignite Court, Morwell, Vic 3840

PO Box 918, Morwell, Vic 3841

Tel: (03) 5134 3311 Fax: (03) 5133 7058

Organiser: Toby Thornton 0458 747 769

 

Wodonga Regional Office

Shops 3-4, 22 Stanley Street Wodonga, Vic 3690

Tel: (02) 6024 1099 Fax: (02) 6056 5565

Organiser: Mark Tait (Fozzie) 0419 747 741

 

Portland Regional Office

South West TLC

31 Percy Street, Portland, Vic 3305

Tel: (03) 5523 4272 Fax: (03) 5523 3358

Organiser: Brendan Pitt 0437 989 497

 

Ballarat/Bendigo Regional Office

Slater & Gordon

94 Pall Mall, Bendigo, Vic. 3550

Tel: (03) 4438 8100 Fax: (03) 4433 8199

Organiser: James Simpson 0427 397 313 

 

CFMEU FORESTRY, MARITIME, MINING & ENERGY UNION - MANUFACTURING DIVISION

National Office

Level 1, 165 Bouverie Street, Carlton, VIC 3053

Phone: 1800 060 556

Email:  accounts@cfmeu.org  Website: www.manufacturing.cfmeu.org.au

Divisional Secretary: Michael O’Connor

Divisional President: Denise Campbell-Burns

TCF National Secretary:Jenny Kruschel

 

FFPD Victorian District

540 Elizabeth Street, Melbourne, VIC 3000

Telephone: (03) 9274 9200  

Free Call: (country) 1800 060 556

Email: mdadmin@cfmeu.org  Website: www.manufacturing.cfmeu.org.au

District Secretary: Frank Vari

District Assistant Secretary (TCF): Beth Macpherson

 

Pulp & Paper Workers' District

540 Elizabeth Street, Melbourne, VIC 3000

Telephone:(03) 9274 9200  

Free Call: (country) 1800 060 556

Email: mdadmin@cfmeu.org  Website: www.manufacturing.cfmeu.org.au

District Secretary: Alex Millar

District President: Denise Campbell-Burns

 

CFMEU Mining & Energy Division

Victorian District Branch

Wing 5, Lignite Court, Morwell Vic 3840

PO Box 918, Morwell Vic 3840

Telephone: (03) 5134 3311 Fax: (03) 5133 7058

Email: info@cfmeuvic.org.au

President: Trevor Williams

Vice President: Mark Richards

Secretary: Geoff Dyke

  

COMMUNITY AND PUBLIC SECTOR UNION STATE PUBLIC SERVICES FEDERATION (CPSU/SPSF)

Victorian Branch

Level 4, 128 Exhibition Street, Melbourne, VIC 3000

PO Box 24233, Melbourne 3001

Telephone: (03) 9639 1822 Fax: (03) 9662 4591

Toll Free: 1800 810 153

Email: enquiry@cpsuvic.org Website: www.cpsuvic.org

President: Peter Lillywhite

Vice Presidents: Gary Greaves Carol Bakker 

Victorian Branch Secretary: Secretary: Karen Batt

Assistant Branch Secretary: Wayne Townsend

Team Leaders: Julie Mc Keown, Robert Laird, Andrew Capp

Senior Industrial Officer: Wayne Townsend

Industrial Officers: 

Magda Akkerman, Micaela Anderson, Andreas Ansorge

Alison Bessell, Betty Belay, Joseph Bradford, Tracey Brown

Phillipa Balk, Terri Carr, Mandy Coulson, Mary Cronin

Kassey Dickie, Jane Harrison, Robyn Edwards

Geraldine Hughes, Adriana Mells, Maggie Laurie

Clay O’Brien, Matthew Parkinson, Nathanial Pemberton

Rick Rendell, Joanne Sarkies, Shoshana Silverman

Nathan Verney, Megan Wenlock 

OH&S Officers: Carl Marsich, Jane Skillen

WorkCover Officer: Geoff Lewin

Indigenous Liaison Officer: Stephen Walsh

 

CPSU/SPSF Group - Federal Office Mebourne

Level 10, 128 Exhibition Street, Melbourne, VIC 3000

PO Box 18090 Collins Street East, Melbourne VIC 8003 

Web Site: www.cpsu-spsf.asn.au

Federal Secretary: Karen Batt

Senior Legal Officer: Mark Perica (03) 9631 6902

Campaigns Officer: Clare Middlemas (08) 9631 6909

 

COMMUNITY & PUBLIC SECTOR UNION (PSU GROUP)

Victoria Regional Office

Level 7, 350 Queen Street, Melbourne, VIC 3000

Telephone:1300 137 636 Fax:(03) 8620 6324

Email: members@cpsu.org.au  Website:www.cpsu.org.au

National Secretary: Nadine Flood

Assistant National Secretary: Michael Tull

National President:Alistair Waters

Deputy National President: Brooke Muscat (acting)

Deputy National President: Lisa Newman

Deputy Secretary: Beth Vincent-Pietsch

Deputy Secretary: Melissa Donnelly

CSIRO Section Secretary: Sam Popovski

Victorian Regional Director: Lisa Newman

Victorian based staff:

Lead Organisers: 

Teresa Davison, Paul Girdler, Matthew Harrison

Sarah Hargrave, Gilbert Potts, Susan Tonks

Jenna McRae, Michael Macdonald, Sam McCrone

Field Organisers: 

Jay Morrison, Oreno Luka, Louise Jarman

Deren Bayraktar, Robert Jovanovski, Brenda Luiz

Graeme Price, Lisa Simons, Donna Shell

Pierce Tyson, Suwan Adamson, Jason Clarke

Niall Sherlock, Catherine Irving

Eleanor Kennedy (political and campaign)

Claire Young (development)      

Senior Industrial Officer: Sunil Kemppi

Industrial Officers: Michael Cornthwaite

Richard Muffatti Lynette McBride

Communications and Campaign Director: Susie Byers

Communications officers: Amy Jenkins

Lauren DiSalvia Liz Bower    

National HR Manager: Bobby Hernandez      

IT Systems Administrator: Arun Mandela

Organising Support:Annie Lam, Ines Lucic, Sophie Wilkinson, Angela Yuan

Jeremy Grey, Rob Alessi, Ashleigh Nicholls

 

FINANCE SECTOR UNION OF AUSTRALIA (FSU)

Victorian/Tasmanian Branch

3rd floor, 341 Queen Street, Melbourne, Vic 3000

Postal Address: GPO Box 9893, Melbourne, Vic 3001

Telephone: 1300 366 378 Fax: (03) 9261 5485

Email: fsuinfo@fsunion.org.au Website: www.fsunion.org.au

Local Executive Secretary: David Scanlon

Director of Organising: Veronica Ilias

Advocates: Phillip Garbé, Heidi Hammer, Robert Leong

Lead Organisers: Fiona Zapartis, Daniel Francis, Sarah Petratos, Rik Foster

Organisers:

Ross Stewart, Aimee Hulbert, William Wong, Joanne Heintz

Louise Soklevski, Lynda Gardner, Marlin Thomson, Jennifer Binegas

Sharon Sanchez, Gail Drummond, Shay Leighton

Aran Mylvaganam, Laura McLean, Ella Sibbald

Tasmanian Office

Organiser: Kerrie Garnsey

National Office

1st floor, 341 Queen Street, Melbourne VIC 3000

National Secretary:Julia Angrisano

 

FLIGHT ATTENDANTS ASSOCIATION OF AUSTRALIA (FAAA)

National Office

20 Ewan St, Mascot, NSW 2020

Telephone: 02 8337 1111

Website: faaa.org.au Email: info@faaa.org.au

Acting National Secretary: Gareth Uren

 

HEALTH & COMMUNITY SERVICES UNION (HACSU)

Victoria

7 Grattan Street, Carlton, Vic 3053

Postal Address: PO Box 206, Carlton South, Vic 3053

Telephone: (03) 9340 4100 Fax: (03) 9650 8122

Info Line: 1300 651 931

Email: hacsu@hacsu.asn.au Website: www.hacsu.asn.au

Assist email: ASSIST@hacsu.asn.au

President: Debbie Gunn

Secretary: Paul Healey

Assistant Secretary: Kate Marshall

Senior Industrial Officer: 

Industrial Officers: Martin Davis, Lisa White, Elisa Dickenson

HACSU Assist: Asha Riehl, Sue Van Der Wiel, Fiona McCandless

Lead Organiser: James McWhinney

Organisers: Ginny Adams, Angela Carter, Eli Donal

Michael Stone, John Creamer, Jess Anderson

Will Elrick, Priya Shanmuganathan

Development Team:Elizabeth Doidge, Lisa Andrew

Tom Sheehan, Samantha Stewart

Media & Communications Officer: Cait Speldewinde

Executive Assistant: Corinne Ioannou

Administration Support: Jacqueline Lademann

Membership Officer: Chrissy Binney

Accounts: Diane Russell

 

HEALTH WORKERS UNION

Victoria

Level 5, 222 Kings Way, South Melbourne, VIC 3205

PO Box 1088, South Melbourne VIC 3205

Telephone: (03) 9341 3300 Fax: (03) 9341 3334

Email: info@hwu.org.au  Website: www.hwu.org.au

President: Rhonda Barclay

Senior Vice-President: Lee Atkinson

Secretary: Diana Asmar

Assistant Secretary: David Eden

 

INDEPENDENT EDUCATION UNION (IEU) 

Melbourne

Ground floor, 120 Clarendon Street, Southbank, Vic 3006

Postal Address: PO Box 1320, South Melbourne, Vic 3205

Telephone: (03) 9254 1860 Fax: (03) 9254 1865

Toll Free: 1800 622 889

Email: info@ieuvictas.org.au   Website: www.ieuvictas.org.au

Hobart

212 Liverpool Street, North Hobart TAS 7000

 

General Secretary: Debra James

Deputy Secretary:Loretta Cotter

President: Mark Williams

Deputy President: Terry Huddy

Assistant Secretary: Cathy Hickey

Assistant Secretary: David Brear

Senior Industrial Officer: Denis Matson

Industrial Officers: Jessica Mekhael, Alix Sachinidis

Principals Officer: Maureen Shembrey

Media & Communications Officer: Simon Schmidt

Designer & Communications: Nicky Minus

Website, IT & Communications: Andrew McMullin

Project Officer: Jacqui Scott

 

Organisers: Stephanie Ben, Kylie Busk, Chris Clarke

Marit Clayton, Michael Cowan, Barrie Kingham

Brian Martin, Cara Maxworthy, Mark Mitchell

Emma Morrissey, Lou Nicholson, Jeremy Oliver (TAS)

Therese O'Loughlin, Dino Ottavi (TAS), James Rankin

Michael Rooney, Nick Sahlqvist, Amy Spencer

Marshall Toohey, Steve Whittington

Tracey Spiel ES Organiser

Finance Manager: Jaswinder Kaur

Administration Manager: Sharon Goulding

Systems Manager: Paul Garner

Finance & Administration staff      

Izabela Apostos, Tracey Connolly (TAS), Jennifer Davies

Fiona Farrugia, Taryn Heddo, Susan Hyland, Sonia Inguanez

Carolyn Monk, Rashmi Pahuja, Karan Sanz, Meagan Sharman

Rebecca Stock, Chrys Theobald

Federal Office

Unit 10, 40 Brisbane Ave, Barton ACT 2600

PO Box 177, Deakin West ACT 2600

Telephone: (02) 6273 3107 Fax: (02) 6260 5145

Email: ieu@ieu.org.au Website: www.ieu.org.au

Federal Secretary: Chris Watt

Assistant Secretaries: Christine Cooper, Anthony Odgers

Publication: Independent Education

Advertising Contact: Chris Ruddle (02) 8202 8900

 

MARITIME UNION OF AUSTRALIA (MUA)

46-54 Ireland Street, West Melbourne, Vic 3003

Telephone: (03) 9329 5477 

Email: muavic@mua.org.au

Branch Secretary: Joe Italia 0439 477 756

Deputy Branch Secretary: Mark Jones 0405 150 793

Assistant Branch Secretaries: Jeff Hoy 0438 949 503

Robert Patchett 0401 004 477

Federal Office

Level 2, 365 Sussex Street, Sydney, NSW 2000

Telephone: (02) 9267 9134 Fax: (02) 9261 3481

National Secretary: Paddy Crumlin

Deputy National Secretary: Will Tracey

Assistant National Secretaries: Ian Bray, Warren Smith

Publication: Maritime Workers’ Journal

  

MEDIA, ENTERTAINMENT & ARTS ALLIANCE (MEAA)

Victorian Branch

Level 3, 365 Queen Street, Melbourne Vic 3000

Telephone: 1300 656 513 Fax: 1300 730 543

Email: members@meaa.org    Website: www.meaa.org

MEAA Member Central: 1300 656 513

President (Media): Marisa Wikramanayake

President (Equity):  Sharon Davis

President (ECS): Patricia Shaw

President (Musicians):  Carl Polke

Victorian Director: Adam Portelli  (03) 9691 7123 0423 569 773

Organisers:

Mardi O'connor (Media)  0411 478 830

Ed Gorwell (ECS) 0400 053 784

George Bath (Media)  0413 153 057

Sarah McKenzie Equity   0403 441 492

Jenny Schroder (Equity)  0425 315 897

Tim Benfatto (ECS)   0421 802 552

David Haidon (ECS)    0411 477 694

 

Deputy Director of Industrial: Dorcas Mbugua 0412 677 167

Director, Communications: Mark Phillips 0422 009 011

Communications Manager (Media): Mike Dobbie 0401 730 195

Digital communications Officer: Phill Lapin 0405 015 497

 

MEDICAL SCIENTISTS ASSOCIATION OF VICTORIA (MSAV)

Level 1, 62 Lygon Street, Carlton South, Vic 3053

Telephone: (03) 9623 9623 Fax: (03) 9663 8109

Email: enquiry@msav.org.au Website: www.msav.org.au

President: Max Cowey

Executive Officer: Paul Elliott

Assistant Executive Officer: Rosemary Kelly

Industrial Officers: Heidi Brown, Matt Hammond

Industrial Organiser: Jimmy Cinar

Membership & Administration Officer: Anastasia Parthimos

Communications & Campaigns Officer: Alex Schlotzer

 

NATIONAL TERTIARY EDUCATION UNION (NTEU)

Victorian Division

First floor, 120 Clarendon Street, South Melbourne, Vic 3205

Postal Address: PO Box 1324, South Melbourne, Vic 3205

Telephone: (03) 9254 1930 Fax: (03) 9254 1935

Email: vic@nteu.org.au Website: www.nteu.org.au/vic

President: Nicholas Kimberley

Secretary: Melissa Slee

Assistant Secretary: Sarah Roberts

Senior Industrial Officer: Linda Gale

Senior State Organiser: Chloe Gaul

Industrial/Organisers: Gia Underwood, Janet Bourke, Clare Danaher

Serena O’Meley, Stan Rosenthal, Garry Ryan, Rhidian Thomas

Corey Rabaut, Lisbeth Latham, Liz Schroeder, David Willis

Margaret Maloney, Linda Cargill, Rob Binnie, Jesse Page

Azita Arian, Amelia Sully, Frank Gafa, Rifai Abdul

Colin Muir, Noel Gardiner

Admin Co-ordinator/Executive Support: Adrienne Bradley

Communications & Campaigns Officer: Toby Cotton

Admin Officer/Reception: Leanne Foote

 

National Office

Telephone: (03) 9254 1910 Fax: (03) 9254 1915

President: Alison Barnes

Secretary: Matthew McGowan

Assistant Secretary: Gabe Gooding

 

NATIONAL UNION OF WORKERS (NUW)

Victorian Branch

833 Bourke Street, Docklands, Vi 3008

PO Box 343, North Melbourne, Vic 3051

NUW ASSIST 1300 275 689

Telephone: (03) 9287 1777 Fax: (03) 9287 1717

Email: nuwvic@nuw.org.au Website: www.nuw.org.au

President: Belinda Jacobi

Vice President:David Clements

Branch Secretary: Susie Allison

Assistant Secretary: Dario Mujkic

Lead Organisers: 

Adam Auld, Alycia Economidis, Andy Giles, Heath Lamaro

Neil Smith, Shara Teo

Organisers: 

Amber Gardner, Angus Middleton, Chris Bechaz

Tegan Milliken, Claire Lewis, Ben Reichstein

Dilek Tiauli, Laura Bieniak, Jonathan Dixon

Cameron Stops, Steve Howie, Janice Wells

Jenna Christie, Julie Kamber, Mark Schmidt

Rob Dent, Liban Ibrahim, Taqi Azra, Pareen Minhas

Robbie O’Neil, Tom Czech, Tom Sayers

Chloe Holliday, Megan Berry

Industrial Officers: 

Mathew Toner, Imogen Beynon, Monique Segan

Hannah Miflin, Anna Thwaites, Dominic Melling

Deeana Predic, Rowan Payne

Education and Campaign Officer: Tim Gunstone, Dominic Melling

 

PROFESSIONALS AUSTRALIA (PA) 

Victorian Branch

148-152 Miller Street, West Melbourne VIC 3003

Postal Address: GPO Box 1272, Melbourne, VIC 3001

Telephone: 1300 273 762

Email: info@professionalsaustralia.org.au  Website:www.professionalsaustralia.org.au 

President: Amy Lester

Secretary: Scott Gibbins

Victorian Director: Wes Hayes

Lead Organisers: James Davis, Mallory Pryde

Betty Bellay, Alex Gounis, Simon Mathews

Organisers: James Davis,  Mallory Pryde, Betty Belay

Student Development Officer: Tom Fooks

 

PROFESSIONAL FOOTBALLERS AUSTRALIA (PFA)

2/55 Walsh Street, West Melbourne Vic. 3003

Telephone: 1300 650 497

Email: info@pfa.net.au

Chief Executive Officer: John Didiluca

 

RAIL, TRAM & BUS UNION (RTBU)

Vic Branch- Rail Divisions

Level 2, 365 Queen Street, Melbourne Vic 3000

Telephone: (03) 8630 9100 Fax: (03) 8630 9122

Email: rtbu@rtbuvic.com.au Website: www.rtbuvic.com.au

President: Darren Lamont

Senior Vice President: Victor Moore

Secretary: Luba Grigorovitch

Assistant Secretary: Phil Altieri

 

Vic Branch - Rail Operations Division

President: Bob Bassett

Secretary: Darren Galea

Organiser: Darren Galea

Industrial Officer:Alice Dunn & Vik Sharma

 

Vic Branch -Administration, Supervisory, Technical & Professional Division

President: Victor Moore

Secretary: Steve Kozmevski

Organiser: Joe Dennis

Industrial Officer: Alice Dunn & Vik Sharma

 

Vic Branch – Infrastructure Division

President: Kevin Killender

Secretary: Jon Saw

Organiser: Bryan Evans

Industrial Officer: Alice Dunn & Vik Sharma

 

Vic Branch – Fleet Manufacture, Overhaul, Maintenance & Service Division

President: Calvin Harvey

Secretary: Paul Jumpertz

Organiser: Bryan Evans

Industrial Officer: Alice Dunn & Vik Sharma

 

Vic Branch -Tram and Bus Division

Level 2, 365 Queen Street, Melbourne Vic 3000

Telephone: (03) 9600 3410 Fax: (03) 8630 9134

Email: trambus@bigpond.net.au Website: www.rtbuvic.com.au

President: Mark Teasdale

Vice President: Mark Moran

Secretary: Phil Altieri

Assistant Secretary: John Anderson

 

Vic Branch – Locomotive Division

Level 6, 1 Elizabeth Street, Melbourne Vic 3000

Telephone: (03) 9682 1122 Fax: (03) 9682 3344

Email: reception@rtbuvicloco.com.au Website: www.rtbuvicloco.com.au

President: Wayne Hicks

Vice President: John Marotta

Secretary:Marc Marotta

Assistant Secretary: Jim Chrysostomou

 

THE POLICE ASSOCIATION VICTORIA (TPAV)

1 Clarendon Street, East Melbourne VIC 3002

Tel: 03 9468 2600 Fax: 03 9495 6933

Toll free: 1800 800 537 

Email: general@tpav.org.au Website: www.tpav.org.au

President: John Laird

Secretary: Wayne Gatt

Assistant Secretary: Peter Abbey

 

TRANSPORT WORKERS’ UNION OF AUSTRALIA (TWU)

Victorian/Tasmanian Branch

52-56 Rouse Street, Port Melbourne, Vic 3207

Postal Address: PO Box 203, Port Melbourne, Vic. 3207

Telephone: 1300 727 614 Fax: (03) 9646 1792

Email: info@twu.asn.au

President: James Hughes

Branch Secretary: John Berger

Branch Assistant Secretary: Chris Fennell

Senior Organiser: Mike McNess

Chief of Staff: Mem Suleyman

Organisers: Peter Banbury, Daryl Coghill, Wayne Commerford

Leroy Doble, Greg Fleming, Anthony Goddard, Bob Lean

Imran Malik, Peter Mancuso, Dissio Markos, Billy McLeod

Steve Moszko, George Pavlou, Rhys Rogers, John Simpson.

Training Officer & EEO: Daniela Fragale

Senior Legal Officer: Justin Cooney

Industrial Officer: Cassidy Guyett

Financial Controller: Wendy Wang

 

 

UNITED FIREFIGHTERS UNION (UFU)

Victorian Branch

410 Brunswick Street, Fitzroy, VIC 3065

Telephone: (03) 9419 8811   Fax: (03) 9419 9258

Email:  reception@ufuvic.asn.au

Website: www.ufuvic.asn.au

President: Dave Hamilton   0409 388 721

Secretary:Peter Marshall  0419 127 0 Email: p.marshall@ufuvic.asn.au

Industrial Officers: Gina Moore  0488 900 661 Email: io1@ufuvic.asn.au     

Michelle Baldini  0417 839 549 Email: io2@ufuvic.asn.au

Rini Kroukos  0400 441 616 Email: io3@ufuvic.asn.au

Jeremy Murphy  0419 127 010 Email: io4@ufuvic.asn.au

Carol Gee  0499 049 196 Email: io5@ufuvic.asn.au                                         

Reception: reception@ufuvic.asn.au        03 9419 8811

 

UNITED VOICE

Victorian Branch

117-131 Capel Street, North Melbourne, Vic. 3051

Postal Address: PO Box 327, North Melbourne, Vic. 3051

Union Rights Centre

Telephone: (03) 9235 7777 Fax: (03) 9235 7770

Email: vic@unitedvoice.org.au Website: www.unitedvoice.org.au

Secretary: Jess Walsh

Assistant Secretary: Ben Redford

President: Kerrie Devir

Deputy President: Danny Hill

 

Ambulance Employees Australia – Victoria

Email: aeavic@unitedvoice.org.au

Website: www.aeavic.org.au

Secretary: Danny Hill

Assistant Secretary: Olga Bartasek

 

VICTORIAN ALLIED HEALTH PROFESSIONALS ASSOCIATION (VAHPA)

Postal Address: PO Box 13286, Law Courts, Vic 8010

Telephone: 1300 322 917 Fax: (03) 9329 6468

Email: info@vahpa.asn.au Website: www.vpha.asn.au

President: Cheryl O’Connor

Secretary: Craig McGregor

Assistant Secretary: Andrew Hewat

 

VICTORIAN PSYCHOLOGISTS ASSOCIATION INCORPORATED

1st floor, 62 Lygon Street, Carlton South, Vic. 3053

Telephone: (03) 9623 9625 Fax: (03) 9663 8109

Email: enquiry@msav.org.au Website: www.msav.org.au

President: Viviane Lebnan

Secretary: Rosemary Kelly

Assistant Secretary: Paul Elliott

Industrial Officers: Heidi Brown Matt Hammond

Industrial Organiser: Jimmy Cinar

Membership/Admin Officer: Anastasia Parthimos

Communications and Campaigns Officer: Alex Schlotzer

 

We Volunteers

We Are Union. We are a movement of people standing together for a just and equitable Victoria where:

  • all people are respected and valued, 
  • all working people are organised, safe, and winning at work


We organise our communities to build support for union, industrial, and social campaigns, and we're excited to have you on board.